Temat: Program informatyki

Witam. Nadszedł czas składania podń do liceum, dlatego chciałbym się dowiedzieć więcej na temat profilu informatycznego. smile

1. Czego uczycie się na lekcjach informatyki w profilu mat-inf-fiz.?
2. Czy szkoła ułatwia Wam rozwój zainteresowń komputerami, czy utrudnia (tzn. nie ma na to czasu)?
3. Co bierzecie na rozszerzonych lekcjach mat.-inf.? Czy to oznacza zdecydowanie więcej nauki?
4. Co powiecie na temat kadry w tej szkole?
5. Czy programowanie kończy się na programach działających w konsoli, czy pracujecie w środowiskach programistycznych (np. komercyjne programy Borlanda lub darmowe odpowiedniki)?

2

Odp: Program informatyki

1. Czego uczycie się na lekcjach informatyki w profilu mat-inf-fiz.?
2. Czy szkoła ułatwia Wam rozwój zainteresowń komputerami, czy utrudnia (tzn. nie ma na to czasu)?
3. Co bierzecie na rozszerzonych lekcjach mat.-inf.? Czy to oznacza zdecydowanie więcej nauki?
4. Co powiecie na temat kadry w tej szkole?
5. Czy programowanie kończy się na programach działających w konsoli, czy pracujecie w środowiskach programistycznych (np. komercyjne programy Borlanda lub darmowe odpowiedniki)?

Nie jestem wprawdzie na matinfie tylko na matfizie ale pokrótce mogę napisać Ci co wiem.

1. Nasz profil miał zaplanowane 2 godziny technologii informacyjnej i 2 godziny informatyki na całe liceum. Matfiz i matinf to chyba jedyne profile z INFą. Na techinfie standardowo: WORD, Bazy danych, Arkusz kalkulacyjny itp. Na infie zaczęły się poważniejsze klocki: logo komeniusz, borland, . Na infie jest po prostu więcej programowania matematycznego.
2. Z pewnej strony ułatwia, z drugiej nie. Powstało kóło informatyczne:
http://kapec.loken.pl/doku.php
No i warto się tym zainteresować, bo jak widze lubisz kompy.
3. Porównaj sobie sam: human - 3 godziny maty/ rok, matfiz(matinf) - 6, 7 godzin na rok. Jest więcej nauki o to się nie martw.
4. Kadra jest OK, prof. Wnuk u którego pewnie będziesz miał lekcje też jest oks... Można pośmiać, zresztą poczytaj sobie teksty, które gdzieś na forum są (chyba w podforum "nauczyciele").
5. Odpowiedziałem już w pkcie 1.

"Je**ć leszczy z lamusami się nie pieścić"

3

mat-inf-fiz był wprowadzony w zeszłym roku pod tą nazwą, więc trudno mi się wypowiadać na temat ich rozkładu jazdy, aledo tego co Mahdi powiedział trudno się przyczepić. Z wyjątkiem punktu pierwszego.

techinf, czyli to co mają wszystkie klasy to bzdety w stylu Worda, Excela, Accessa, póęniej człowiek uczy się podstaw matematycznego Derive - obliczenia, wykresy, pochodne/całki (tego i tak nikt nie rozumie dopóki nie przetłumaczy matematyk i fizyk [w domyśle Mr. Szytmonik]).

Informatyka - na dotychczasowym matfizie dwie godziny w drugiej klasie, na matinfie po dwie godziny w drugiej i trzeciej, jak teraz jest na matinffizie nie wiem - to podstawy algorytmiki, w tym rysowanie schematów blokowych w ELI, potem Pascal, wyłącznie w konsoli i szczerze mówiąc - jeśli chcesz to w miarę umieć to musisz nauczyć sie na własną rękę, bo w szkole trudno. I nie przekonacie mnie że jest inaczej po tym jak zobaczyłem pętlę for w wykonaniu profesora. Co do rzeczy ciekawszych - none. Spodziewanie się ambitnych rzeczy w Pacalu to nadużycie, o C/C++, Delphi itp. możesz pomarzyć, niestety. A z Logo, Mahdi, to ci się chyba gimnazjum przypomniało, bo w liceum żółwikiem to nie przypominam sobie żebyśmy rysowali big_smile

Co do czasu - jak ktoś chce, to czasu znajdzie dostatecznie dużo poza kilkoma "gorącymi" okresami w roku - przed Bożym Narodzeniem, przed feriami, przełom maja/czerwca, kiedy to odnosi się wrażenie że wszyscy nauczyciele się zmówili przeciwko uczniom. Poza tym, jeśli ktoś jest inteligentny i ma trochę szczęścia, to może osiągnąć dobre wyniki bez harówki i jeszcze robić to co się lubi.

Co do rozszerzenia - klasa co roku dysponuje jedną godziną, którą można poświęcić na dowolny przedmiot - klasy o ścisłym profilu biorą oczywiście matmę lub fizykę. Nauczyciel robi zazwyczaj wtedy rzeczy ciut ciekawsze niż w programie lub poświęca ją na ćwiczenie tego co się aktualnie robi.

kadra - co do informatyków opinii jednoznacznej nie mam, matematyka/fizyka - na poziomie.

A offtopikiem zajeżdżając - zapraszamy, świetna szkoła, świetni ludzie i nauczyciele, świetny klimat. Aż żal mi kończyć wink

4

Jako że jestem na tym profilu to sie wypowiem.

1. Informatyki jeszcze nie mialem, ale na technologii to podstawy. Zalezy kto cie bedzie uczyl. Mnie uczy prof. Wnuk i jest OK. Word, Derive, teraz Excel, poza tym wytlumaczyl calki i pochodne. Bardzo często na lekcje przychodzą tajemnicze persony i zabieraja czas profesorowi przez co mamy wolną lekcje.

2. Nie wiem. U mnie w klasie nie ma jakiegos pędu żeby poszerzać wiadomości z informatyki. Ale jezeli ktos by chcial to zapewne pomoc otrzyma.

3. Heh, więcej nauki? Jak ktos jest tepy to choćby kuł 24h na doby to i tak sie nie nauczy, a jak ktos czai o co biega to bedzie luzno. Wbrew pozorom ja sądzilem że bedzie trudniej, a tu wcale tak trudno nie jest. Wystarczy umiec myslec i miec "dużo RAMu"

4.No zalezy jacy nauczyciele sie trafia, ja generalnie nie narzekam. Co do kadry ścislej to matmy uczy mnie prof. Świderski. Zianie na kazdej lekcji i bezstresowa nauka. Podobnie z fizyka, czyli prof. Sząymonłćżik. Z mala roznicą że nauczanie jest bardzo, bardzo stresowe. Ale da sie żyć. Pochwale sie ze walcze o 5 na koniec (czy to jest sukces?). O nauczycielu inf. czyli prof. Wnuku juz napisalem. Ogolnie nauczyciele są w porządku.

5.nie wiem, z tego co wiem to generalnie Pascal i tylko programiki w konsoli.

A tak swoja droga maly oftop. Kumpel z klasy nie dawno mi mowil że jak przyszedl na Staszka to nie wiedzial ktory to prof. Szymonik. Myslal ze to koles od matmy,i tak po matmie mowi ze ten Szymonik wcale taki zły nie jest.  tongue

A podeslalem jeszcze Ci wiadmosc prywatna, bo o niektorych rzeczach nie warto mowic na forum.

5

Spóęniony post, ale co tam. Informatyka w klasie drugiej to przede wszystkim wstęp do algorytmów, natomiast w klasie 3 uczysz się Pascala. Prof. Wnuk zna się na komputerach, a szczególnie na sprzęcie, jako że od wielu lat prowadzi w Nisku sklep komputerowy - w tej kwestii nawet można w ciemno polegać na jego radach smile. Jeśli NAPRAWDĘ Ci zależy, aby robić coś więcej, po prostu zacznij, na pewno to doceni. Od drugiej klasy w zasadzie szliśmy z kumplem poza programem, robiąc na lekcji inne rzeczy. W szkole nauczyliśmy się m.in. stawiać serwery, po prostu biorąc na warsztat parę pracowni smile - gdyby nie Staszic, prawdopodobnie nawet nie byłoby w ogóle okazji, by dogłębnie móc wszystko przetestować, bo co zrobisz na domowej maszynce? Jeśli sam wychodzisz z inicjatywą, będziesz zadowolony. I taka dobra rada: jak chcesz wystartować w OI, zacznij przygotowania już w pierwszej klasie, a nie w trzeciej na ostatni dzwonek tongue.

PozDrX, Zyx
Dyżurny programista liceum
[ http://www.zyxist.com - eine meine website ]

6

Na domowej maszynie również można przetestować systemy operacyjne, pobawić się oprogramowaniem serwerowym, a co najważniejsze - bez większych obaw. smile Gorzej np. z tworzeniem sieci. wink

W co najczęściej gracie na lekcjach WF-u? W LOKEN odbywają się też zajęcia na korcie tenisowym, siłowni i basenie - jak często? Nauczyciele przeprowadzają też często sprawdziany prędkości na ocenę? :podejrzliwy:

7

Powiem, że domowy komputer się średnio nadaje do testowania. Współdzielenie go z "normalnym" systemem do grania, pracy itd. to jednak pewne ryzyko (szczególnie gdy eksperymentujesz z RAID-em lub LVM-em), zaś ad. oprogramowania to sobie możesz co najwyżej potestować jakieś usługi w stylu FTP czy WWW, a i to też nie w pełnym zakresie. DHCP, DNS, Samba - bez jakiejś eksperymentalnej sieci (do tego ostatniego wyposażonej na dokładkę w parę różnych Windowsów) raczej nie da rady.

PozDrX, Zyx
Dyżurny programista liceum
[ http://www.zyxist.com - eine meine website ]